Skip to main content

НСЗУ: Безоплатна стоматологічна допомога військовослужбовцям під час лікування в стаціонарі

Наголошуємо, якщо військовослужбовець перебуває на стаціонарному лікуванні або реабілітації і потребує зуболікування чи зубопротезування, він має право їх отримати і ці послуги будуть оплачуватися закладу, який надав їх за договором з НСЗУ. 

Послуги можуть надаватися як в одному, так і в різних закладах охорони здоров’я та будуть оплачені НСЗУ. Жодних обмежень щодо оплати цих випадків Національна служба здоровʼя України не вводила. 

Безоплатне зуболікування для захисників і захисниць – важливий елемент ветеранської політики у сфері охорони здоров’я, який спрямований на комплексне відновлення їхнього здоров’я. 

Нагадаємо, у 2024 році особливості пілотного проекту із зубопротезування визначено постановою КМУ №212 від 27.02.2024. 

На 2025 рік вже розроблено новий Порядок використання коштів для реалізації пілотного проекту. Наразі очікується його погодження. 

Отримати медичні послуги із зубопротезування/зуболікування безоплатно 

військовослужбовці та ветерани можуть в закладах, які уклали договір з НСЗУ на пакет послуг пілотного проєкту “Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України”. 

Для отримання послуги необхідне направлення лікаря-стоматолога, а також заява в довільній формі (про отримання послуги за пілотним проєктом вперше) з наданням копій документів з пред’явленням їх оригіналів: 

  • паспорт громадянина України; 
  • облікова картка платника податків; 
  • посвідчення (учасника бойових дій / особи з інвалідністю внаслідок війни / посвідчення учасника війни та/або військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу). 

Зауважимо, що військовослужбовці, які не перебувають у відпустці, також мають отримати скерування (направлення) від командира військової частини. А потім звернутися до лікаря, який надасть направлення для отримання відповідної послуги. 

Є кілька варіантів, як знайти медичний заклад з договором: 

  1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Сказати оператору, в якій області пацієнт хоче отримати послуги з лікування чи протезування зубів. Оператор продиктує телефони та адреси стоматологічних закладів.
  2. Самостійно знайти медзаклад на онлайн-карті НСЗУ “Надавачі медичних послуг за напрямом “Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України” https://cutt.ly/EeDcB8Av У полі фільтрів ліворуч обрати область або населений пункт. На сторінці залишаться відібрані заклади з інформацією про графік роботи, телефонами для зв’язку та адресою.

Відчуйте справжній смак їжі: як зменшити вживання солі та покращити здоров’я

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує дорослим вживати не більше 5 грамів солі на день (це приблизно одна чайна ложка), а для дітей від 2 до 15 років пропонує ще більше знижувати вживання солі. Це важливе обмеження, оскільки надмірне споживання солі може мати серйозні наслідки для здоров’я. А необхідну норму натрію можна отримувати з харчових продуктів навіть нічого не досолюючи, — і це навіть за умови повної відсутності в раціоні готових продуктів промислового виробництва, таких як хліб, сухі сніданки або м’ясні продукти.

Чому сіль буває небезпечною?

За даними ВООЗ, кожна людина у світі в середньому споживає 10,8 г солі на добу, із чим пов’язують майже 1,9 млн передчасних смертей щороку.

Надмірне споживання солі збільшує ризик гіпертонії — підвищеного артеріального тиску. Це стан, який впливає на роботу серця та судин і може призвести до таких хвороб, як інсульт та інфаркт.

Ще велика кількість солі ускладнює роботу нирок, спричиняє затримку рідини в організмі та викликає набряки. Замість того, щоб ризикувати здоров’ям, чому б не взяти під контроль споживання солі?

Які продукти містять найбільше солі?

Солити їжу — це єдиний спосіб додавання солі у раціон. Найбільше солі ми отримуємо з таких продуктів:

  • Перероблені продукти: ковбаси, сосиски, консерви, бекон;
  • фастфуд: піца, бургери, картопля фрі;
  • солоні закуски: чипси, сухарики, горішки;
  • соуси: кетчуп, соєвий соус, майонез;
  • готові приправи з сіллю.

Розкрийте справжній смак їжі

Зменшуючи кількість солі у своєму раціоні, ви дозволяєте розкритися справжньому смаку їжі, водночас зменшуючи ризик захворювань.

Існує чимало способів зробити страви смачними без солі:

  • спеції і трави: часник, базилік, орегано, кріп, куркума — ці інгредієнти додають стравам багатий аромат і смак;
  • свіжі овочі та фрукти: лимонний сік, зелень та овочі можуть замінити сіль у багатьох стравах;
  • експериментуйте: спробуйте замінити частину солі в улюблених стравах новими поєднаннями трав і спецій  — можливо, ви відкриєте новий улюблений рецепт.

Зробіть крок до здоровішого майбутнього

Відмовитися від зайвої солі може бути складно, але це реальний крок до здорового способу життя! Починайте з малого: замініть солоні перекуси на корисні овочі або фрукти. Ви помітите, як з часом змінюється ваша смакова чутливість, дозволяючи краще відчувати природний смак їжі.

Проєкт «5 кроків до здорового харчування» реалізується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.

Джерело: ЦЕНТР ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я
МОЗ УКОАЇНИ

Щеплення, яке може врятувати від раку: що варто всім знати про ВПЛ?

Вірус папіломи людини (ВПЛ) настільки розповсюджений, що практично всі люди інфікуються ним в певний період життя. Проте не всіма типами одночасно: ВПЛ — це насправді ціла когорта вірусів (близько 100 типів), і не всі вони несуть небезпеку.

Що треба знати про цей всюдисущий вірус та чи реально від нього захиститись? З’ясовуємо спільно з гінекологинею Наталією Лелюх та медичною лабораторією ДІЛА.

База, ґрунт, основа про ВПЛ

Вірус передається контактним шляхом, тобто через безпосередній фізичний контакт зі шкірою та слизовими оболонками інфікованої людини.

Первинне зараження найчастіше пов’язане зі статевим життям (орогенітальні, генітальні та анальні контакти). Кожен новий партнер/ка — потенційне джерело нових вірусів. І навіть при використанні якісних бар’єрних методів контрацепції ризик інфікування залишається, оскільки вірус може передаватися через контакт зі шкірою навколо статевих органів.

У рідкісних випадках, за наявності генітальних бородавок, може відбутись передача вірусу від матері до дитини при природних пологах.

Вірусом не можна заразитись через контакт із кров’ю пацієнта/ки, але є загроза для працівників, які виконують ексцизійні та аблятивні процедури (хірургічне втручання) у ВПЛ-позитивних жінок. Тому американське товариство кольпоскопістів рекомендує вакцинуватися медпрацівникам, які виконують такі процедури. Ну і маски, окуляри або щиток ніхто не скасовував для таких випадків.

Більшість типів ВПЛ не викликають симптомів і минають без лікування орієнтовно за 2 роки від первинного контакту. Імунна система людини без будь-якого підсилення та укріплення «чарівними» ліками для «зниженого» імунітету долає вірус і його нащадків назавжди.

Водночас існує таке явище як персистуюча (хронічна) інфекція. Це ситуація, коли в загалом здорової людини імунний захист (здоровий!) не зміг повністю знищити вірус за 2 роки й невеличкі «варварські вірусні поселення» продовжують жевріти на слизовій. Поступово, повільно, але впевнено вони викликають незначні зміни навколо.

Саме персистуюча інфекція (тривала й непомітна довгий час) небезпечна з погляду розвитку онкологічного захворювання. У жінок частіше йдеться про рак шийки матки, у чоловіків — про рак ротогорла (рак задньої стінки горла, зокрема язика та мигдаликів). ВПЛ також може викликати рак вульви, піхви, статевого члена, анусу.

Якщо скринінг на рак шийки матки (кольпоскопія + цитологія (ПАП-тест) +аналіз на ВПЛ 16/18 типів за методом ПЛР для жінок 29 років і старше) існує й використовується, то рутинних обстежень на інші види раку, викликаних ВПЛ, не існує. Тобто всі звикли, що жінка має проходити гінекологічний медогляд. А як щодо огляду гортані? А чи часто чоловіки відвідують уролога? На жаль, рідко. Водночас онкологічне захворювання на фоні інфекції розвивається повільно, іноді десятиліттями. Тому дуже важливо не пропустити початок негативних змін і вчасно вжити заходів.

Хороша новина: своєчасна вакцинація проти ВПЛ може запобігти розвитку понад 90% випадків раку, спричинених ВПЛ. Ключове слово — своєчасна.

То що ж робить вакцина?

Слід розуміти, що вакцини не запобігають новому інфікуванню й не лікують наявні штами, а також не скорочують час одужання, не стимулюють імунну систему на знешкодження вже наявного вірусу. Навіщо ж тоді вони потрібні, спитаєте ви?

Вакцина «вчить» імунну систему швидко знаходити заражені вірусом клітини й перешкоджати розвитку вірусу надалі. Зовсім проста аналогія: вакцина «показує» клітинам імунної системи портрет вірусу й вчить їх не відкривати двері ось таким небажаним особам. Це дозволяє звести до мінімуму ризик персистенції, тобто хронічної інфекції.

Після вакцинації людина однозначно буде контактувати з вірусом, збудник може навіть вразити деякі особливо довірливі клітини, але імунна система швидко побачить проблему й не дасть вірусу прижитись там надовго.

Що відомо про вакцини проти ВПЛ?

У США ліцензовані до застосування три вакцини для профілактики ВПЛ: 9-валентні (Gardasil 9, виробник — Merck), 4-валентні (Gardasil, виробник — Merck) та 2-валентні (Cervarix, виробник — GlaxoSmithKline). Валентність у цьому випадку означає, захист від скількох штамів вірусу забезпечує вакцина.

В Україні є можливість щепитися 4-валентною (Gardasil) та 2-валентною (Cervarix) вакцинами власним коштом.

У 2023 році в Україні зареєстрували й 9-валентний препарат Gardasil 9. Проте наразі його не можна придбати в аптеках. За даними Національного порталу з імунізації, вакцину закуповують коштом місцевих бюджетів і застосовують для безоплатного щеплення певних груп пацієнтів, як-от дівчаток 9–13 років, у регіонах. Така програма вже діє, наприклад, у Києві, Одесі, Луцьку, Ковелі, на Львівщині, в Житомирі та Полтаві.

Більшість онкологічних захворювань, викликаних вірусом папіломи людини, спричинені 16 або 18 типами вірусу, і саме на них спрямовані всі три вакцини. Крім того, 4-валентна та 9-валентна вакцини надають захист також і від ВПЛ типів 6 та 11, які викликають аногенітальні бородавки. А 9-валентна вакцина додатково захищає ще від п’яти типів папіломавірусу високого онкологічного ризику: 31, 33, 45, 52 та 58.

Кому та коли варто вакцинуватися проти ВПЛ?

Рекомендації щодо щеплення від Центру контролю та профілактики хвороб США (CDC):

– Найкращий час для вакцинації — 11–12 років, проте можна починати з 9 років. Ліпше це робити за 2–3 роки до початку статевого життя. Якщо людина не отримала щеплення в підлітковому віці або пізніше, рекомендовано зробити його до 26 років.

– Для людей віком понад 26 років щеплення проти ВПЛ не входить до переліку рекомендованих. Проте існують окремі ситуації, коли вакцинацію у віці 27–45 років можуть розглядати. Про це — далі.

– Щеплення проти ВПЛ не рекомендується робити після 45 років. Більшість людей до цього віку вже мали контакт із вірусом, тож вакцинація, найімовірніше, не буде ефективною.

– Вагітним слід відкласти вакцинацію проти ВПЛ на післяпологовий період. Проте перед вакцинацією тестування на вагітність не є обов’язковою умовою.

– Вакцина безпечна для жінок у період лактації.

Що варто знати про вакцинацію проти ВПЛ людям віком 27–45 років?

З огляду на фактори ризику, про які йшлося вище, для людей у цьому віковому діапазоні щеплення дає значно менші профілактичні переваги. Саме тому такі провідні міжнародні організації, як-от CDC, не радять вакцинацію всім дорослим старше 27 років.

Спільно із сімейним лікарем або лікаркою ви можете обговорити доцільність щеплення у вашому випадку. Водночас зважайте на такі фактори:

– Найбільш ефективна вакцинація в такому віковому діапазоні буде для людей, які ще не мали до цього часу сексуальних контактів.

– Ефективність вакцинації буде дуже низькою в людей, які мають бурхливе статеве життя та/або різних статевих партнерів/ок.

– У будь-якому віці новий статевий партнер/ка — це фактор ризику нового інфікування. Натомість для людей, які живуть тривалий період у сталих моногамних стосунках, ризик підхопити інфекцію є дуже низьким.

– Для людей віком 27–45 років рекомендують робити 3 дози вакцини (з інтервалом у 0-2-6 місяців від першої вакцинації).

Варто пам’ятати, що медикаментозного лікування папіломавірусів не існує. Немає жодного препарату, який би впливав на вірус чи на імунну систему та з доведеною ефективністю вбивав збудника або допомагав його вбивати. Тож тільки своєчасна вакцинація, тільки хардкор.

Джерело: Бережи себе

Військові та ветерани можуть безоплатно лікувати зуби в 100 стоматологічних закладах України

Військові та ветерани окрім зубопротезування можуть безоплатно отримати послуги із лікування зубів в межах пілотного проєкту “Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України”.

Пролікувати зуби нині можна в 100 стоматологічних закладах України, які мають договір із НСЗУ.  Отримати стоматологічну допомогу можна майже в усіх областях, окрім тимчасово окупованих Луганської області та Криму.

Найбільше стоматологічних закладів з договором у:

  • Дніпропетровській області – 10,
  • Полтавській та Чернігівській – по 9,
  • Сумській та Харківській – по 8.

Щодня кількість закладів збільшується, адже укладення договорів продовжується.

Хто може отримати  комплексну стоматологічну допомогу безоплатно?

Отримати послуги з лікування зубів можуть:

  • ветерани війни, особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • учасники бойових дій;
  • військовослужбовці, які поки не отримали статус учасника бойових дій, але продовжують виконувати бойові завдання.

Послугу можна отримати як за направленням лікаря, так і за самозверненням.

На яку суму можна отримати стоматологічну допомогу?

Гранична вартість наданих медичних послуг із зуболікування (послуга №2) не може перевищувати 24 952 гривні.

Що безоплатно   гарантовано  військовослужбовцям та ветеранам в межах пакету за групою послуг №2 “Зуболікування”?

Послуги із лікування зубів включають такий обсяг медичної допомоги:

▪️ Проведення первинного огляду пацієнта/пацієнтки з оцінкою стану стоматологічного здоров’я.

▪️ Проведення рентгенологічних досліджень, зокрема:

  • внутрішньоротової та/або позаротової рентгенографії, цифрової (радіовізіографії);
  • ортопантомографії.

▪️ Надання стоматологічної допомоги,зокрема, як етап лікування та підготовки до зубопротезування):

  • лікування карієсу та його ускладнень;
  • лікування травматичних та нетравматичних ушкоджень зубів та їх опорного апарата;
  • відновлення анатомічної форми зубів, включаючи встановлення стоматологічного штифта;
  • хірургічне та нехірургічне видалення зубів.

▪️ Своєчасне знеболення на всіх етапах лікування під час надання стоматологічної допомоги (за потребою).

▪️ Надання невідкладної медичної допомоги пацієнту/пацієнтці, виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги за потреби та надання невідкладної медичної допомоги до її прибуття.

▪️ Направлення пацієнта/пацієнтки для отримання спеціалізованої медичної допомоги, інших медичних послуг, у тому числі послуг із зубопротезування.

▪️ Дотримання принципів безбар’єрності та інклюзії при наданні медичної допомоги.

Як знайти стоматологію, де ветеран може лікувати зуби безоплатно?

Отримати медичні послуги із зуболікування  безоплатно військовослужбовці та ветерани можуть в закладах, які уклали договір з НСЗУ.

Є кілька варіантів, як знайти медичний заклад з договором:

  1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Скажіть оператору, в якій області хочете отримати послуги з лікування зубів. Оператор продиктує телефони та адреси стоматологічних закладів.
  2. Або самостійно знайдіть медзаклад на онлайн-карті НСЗУ “Надавачі медичних послуг за напрямом “Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України”.

У полі фільтрів зліва оберіть область або населений пункт. На сторінці залишаться відібрані заклади з інформацією про графік роботи, телефонами для зв’язку та адресою.

 

Безоплатна ургентна стоматологічна допомога у м.Харків

Шановні відвідувачі КНП «Міська стоматологічна поліклініка №7» ХМР, доводимо до Вашого відома перелік закладів охорони здоров’я, де можливо отримати безоплатну ургентну стоматологічну допомогу у м.Харків:

  • Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради;
  • Комунальне некомерційне підприємство « Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 25» Харківської міської ради;
  • Комунальне некомерційне підприємство « Міська студентська лікарня» Харківської міської ради;
  • Комунальне некомерційне підприємство « Міська лікарня № 3» Харківської міської ради;
  • Комунальне некомерційне підприємство « Міська лікарня № 1» Харківської міської ради;
  • Комунальне некомерційне підприємство « Міська поліклініка № 6» Харківської міської ради;
  • Комунальне некомерційне підприємство « Міська поліклініка № 11» Харківської міської ради;
  • Комунальне некомерційне підприємство « Міська дитяча клінічна лікарня № 24» Харківської міської ради;
  • Комунальне некомерційне підприємство « Міська дитяча поліклініка № 2» Харківської міської ради;
  • Комунальне некомерційне підприємство « Міська дитяча поліклініка № 23» Харківської міської ради.

Кісти та гранульоми зуба: причини, симптоми та лікування

Гранульоми являють собою порожнини, заповнені тканиною, що скупчилася (клітинами і лімфоцитами), і вкриті епітеліальним шаром, зазвичай вони утворюються поблизу ділянки щелепної кістки та/або ділянки м’яких тканин порожнини рота (ясен) в результаті некрозу пульпи зуба.

Кісти ж виникають при розвитку ускладнень гранульоми, що заповнюється рідиною (сироватка, кров, ексудат, гній). У наступних параграфах ми конкретно побачимо, які причини, симптоми і як відбувається експорт кіст і гранульом.

Причини кіст і гранульом

Кісти і гранульоми є частими ускладненнями, які зазвичай виникають на пізніх стадіях нелікованих запальних захворювань. Деякими з цих станів можуть бути пульпіт (запалення пульпи зуба), карієс або періодонтит.

Вони також можуть бути спричинені ускладненнями після невдалої операції на порожнині рота. Ці утворення являють собою не що інше, як захисні механізми, що використовуються організмом для протидії/обмеження поширення бактерій.

Симптоми кіст і гранульом

Кісти і гранульоми часто протікають безсимптомно, вислизаючи від уваги суб’єкта, але не завжди, в деяких випадках вони проявляють такі симптоми, як:

  • Зубний біль
  • Набряк ясен
  • Нездужання
  • Неприємний запах із рота
  • Набряк нижньощелепної/верхньощелепної ділянки (тільки в разі кісти)
  • Набряк губи (тільки при кісті)
  • Рухливість зуба/зубів (тільки за наявності кісти)

У разі подальшого погіршення симптоми можуть поширитися на інші частини тіла, спричиняючи:

  • Головний біль
  • Збільшені лімфатичні вузли на шиї.
  • Біль в оці

Оскільки кісти і гранульоми є утвореннями, які часто протікають у безсимптомній формі, трапляються випадки, коли діагностика відбувається через довгий час після їхнього виникнення. Тому в нашій стоматологічній клініці ми завжди рекомендуємо проводити періодичні огляди, щоб постійно тримати здоров’я порожнини рота під контролем і мати змогу поставити діагноз і якомога швидше втрутитися в разі виникнення проблем.

Кісти та гранульоми: чи потрібно видаляти зуб?

Перш ніж розпочати лікування кіст і гранульом, важливо мати чітке уявлення про ситуацію, щоб виключити інші патології.

Тому необхідна точна діагностика, що включає спеціальні рентгенологічні дослідження, які дадуть змогу фахівцеві визначити точне місце розташування і тип кісти/гранульоми, а в тих випадках, коли це буде визнано за потрібне, буде проведено біопсію з гістологічним дослідженням, що дасть змогу виключити, що (в разі кісти) це пухлиноподібне утворення.

Щойно стане відомий характер і тяжкість ураження, необхідне лікування, яке найбільше підходить для конкретного типу кісти або гранульоми. Проте лікування спрямоване на усунення причини ураження, тому, залежно від того, наскільки далеко зайшла інфекція, може знадобитися таке:

  • Дренування – у легших випадках можливо, що цього достатньо для полегшення вигнання секрету, що заповнює кісти.
  • Девіталізація зуба – чистка і стерилізація кореня зуба
  • Апіектомія – видалення ураженої інфекцією ділянки кореня.
  • Видалення зуба – тільки в найважчих випадках, коли зуб непоправно зіпсований.

Операції дренування, девіталізації та апікоектомії практично безболісні. Проте необхідно точно дотримуватися інструкцій, які фахівець надасть пацієнтові після операції, щоб місце зажило добре і можливість ускладнень була обмежена.

Здоров’я порожнини рота в літньому віці

Здоров’я порожнини рота невіддільне від загального стану здоров’я, але підтримувати здоров’я порожнини рота в літньому віці безумовно складно

Проблеми зі здоров’ям порожнини рота у літніх людей

Невилікуваний карієс.

Майже у всіх дорослих (96%) у віці 65 років і старше був карієс; 1 з 5 має невилікуваний карієс.

Захворювання ясен.

Високий відсоток літніх людей страждає на захворювання ясен. Близько 2 з 3 (68%) дорослих віком 65 років і старше страждають на захворювання ясен. 4

Втрата зубів.

Майже кожен п’ятий дорослий у віці 65 років і старше втратив усі свої зуби. Повна втрата зубів трапляється вдвічі частіше серед дорослих у віці 75 років і старше (26%) порівняно з дорослими у віці 65-74 років (13%). Відсутність зубів або носіння зубних протезів може вплинути на харчування, оскільки люди без зубів або із зубними протезами часто надають перевагу м’якій їжі, яка легко пережовується, а не таким продуктам, як свіжі фрукти й овочі.

Рак порожнини рота.

Рак ротової порожнини (рак порожнини рота і глотки) насамперед діагностують у літніх людей; середній вік під час постановки діагнозу становить 62 роки.

Хронічне захворювання.

Люди з хронічними захворюваннями, такими як артрит, діабет, хвороби серця і хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ), можуть бути більш схильні до розвитку захворювань ясен (пародонту), але вони рідше звертаються за стоматологічною допомогою, ніж дорослі без цих хронічних захворювань.

Карієс у пацієнтів похилого віку

  • Міф: На карієс хворіють тільки школярі.
  • Факт: Карієс може розвинутися в будь-якому віці.

Карієс – це проблема не тільки дітей. Він може виникнути доти, доки поки у вас є природні зуби. Зубний наліт – липка плівка з бактерій – може утворюватися на зубах. Зубний наліт виробляє кислоти, які з часом роз’їдають тверду зовнішню поверхню зуба й утворюють порожнину.

Небезпека загрожує навіть тим зубам, які вже мають пломби. Зубний наліт може накопичуватися під сколеною пломбою і спричинити новий карієс. А якщо ясна відійшли від зубів (так звана рецесія ясен), то оголені коріння зубів також схильні до карієсу.

Профілактика карієсу в літньому віці

  • Використовуйте зубну пасту, що містить фтор. Фтор може запобігти карієсу, а також лікувати ранній карієс. Він однаково корисний як для дорослих, так і для дітей. Обов’язково чистіть зуби двічі на день.
  • Регулярно користуйтеся зубною ниткою, щоб видаляти наліт із міжзубних проміжків.
  • Відвідуйте стоматолога для планових оглядів. Якщо ви схильні до підвищеного ризику карієсу (наприклад, якщо у вас сухість у роті через ліки, які ви приймаєте), стоматолог або гігієніст повинен регулярно відвідувати лікаря.
  • Користуйтеся ополіскувачем для порожнини рота в домашніх умовах.

Захворювання ясен у літньому віці

  • Міф: Захворювання ясен – це просто частина процесу старіння.
  • Факт: Можливо запобігти захворюванню ясен – воно не обов’язково має бути частиною не обов’язково бути частиною старості.

Захворювання ясен – це інфекція ясен і ясен, які утримують зуби на місці. Захворювання ясен розвивається, коли зубний наліт – липка плівка з бактерій – твердне і скупчується, утворюється уздовж і під лінією ясен. Цей наліт, званий зубним каменем або кальцифікатом, який неможливо видалити під час звичайного чищення зубів. Видалити його може тільки фахівець-стоматолог.

Захворювання ясен протікає у двох формах:

  • Гінгівіт – легка форма, яка оборотна при дотриманні правил гігієни порожнини рота. При гінгвіті ясна червоніють, опухають і можуть легко кровоточити.
  • Пародонтит – важча форма, яка може призвести до пошкодження м’яких тканин і кісток, що підтримують зуби.

За пародонтиту ясна відходять ясна відходять від зубів і утворюють простори (так звані “кишені”), у які потрапляє інфекція.

Якщо не проводити лікування, то кістки, ясна і тканини, що підтримують зуби руйнуються. Зрештою зуби можуть розхитатися, і їх доведеться видалити.

Профілактика захворювань ясен у літньому віці

Ось деякі заходи, яких можна вжити

  • Чистіть зуби двічі на день (з використанням фторовмісної зубної пасти).
  • Регулярно користуйтеся зубною ниткою, при цьому обов’язково (акуратно) проводьте ниткою нижче лінії ясен, щоб видалити зубний наліт до того, як він перетвориться на зубний камінь.
  • Відвідуйте стоматолога для планових оглядів.
  • Не паліть, не вживайте жувальний тютюн або нюхальний тютюн.

Сухість порожнини рота

  • Міф: Сухість у роті – це природна частина процесу старіння. Вам просто потрібно просто навчитися з нею жити.
  • Факт: Сухість у роті не є частиною процесу старіння як такого; важливо знайти причину сухості в роті.

Сухість у роті – це відчуття недостатньої кількості слини в роті.

До поширених причин сухості в роті у літніх людей належать побічні ефекти деяких лікарських препаратів і зневоднення. Сухість у роті може ускладнювати жувати, ковтати і навіть говорити. Відсутність слини також підвищує ризик розвитку карієсу або грибкових інфекцій у порожнині рота, оскільки слина допомагає утримувати шкідливі мікроорганізми. Слина допомагає стримувати розвиток шкідливих мікроорганізмів.

Важливо знати, що сухість у роті не є частиною процесу старіння сама по собі. Однак багато літніх людей приймають ліки, які можуть пересушувати порожнину рота.

Ось деякі причини сухості в роті:

  • Побічні ефекти ліків.
  • Слинні залози можуть виробляти менше слини. Ліки від підвищеного кров’яного тиску, депресії та проблем із контролем сечового міхура часто викликають сухість у роті.
  • Зневоднення. Люди похилого віку більш схильні до зневоднення, ніж молоді люди.
  • Променева терапія. Слинні залози можуть бути пошкоджені, якщо вони зазнають опромінення під час лікування раку.
  • Хіміотерапія. Препарати, що використовуються для лікування раку, можуть зробити слину густішою, згущуватися, спричиняючи відчуття сухості в роті.
  • Пошкодження нервів. Травма голови або шиї може призвести до пошкодження нервів, які повідомляють слинним залозам про необхідність виділення слини.

Куріння і стан порожнини рота в літньому віці

  • Міф: Якщо ви не вживаєте жувальний тютюн, вам не варто турбуватися про рак порожнини рота і горла.
  • Факт: Не тільки бездимний тютюн може збільшує шанси захворіти на ці види раку.

Ось що піддає ризику захворювань порожнини рота в літньому віці.

  • Тютюн і алкоголь. Вживання тютюну в будь-якому вигляді, включно з палінням сигарет. Рясне вживання алкоголю також підвищує шанси розвитку захворювання. Причому вживання тютюну та алкоголю становить набагато більший ризик, ніж вживання тільки однієї з цих речовин.
  • Деякі типи вірусу папіломи людини (ВПЛ). Хоча багато людей піддаються впливу ВПЛ у порожнині рота, організм зазвичай очищається від вірусу. Однак у деяких людей вірус не зникає, що піддає їх ризику раку горла.
  • Вік. Імовірність розвитку раку порожнини рота і горла збільшується з віком з віком. 

Більшість людей з цими видами раку на момент встановлення діагнозу перебувають у віці 55 років і старше.

Дуже важливо виявити рак порожнини рота та горла на ранній стадії, оскільки лікування найкраще допомагає, поки хвороба ще не поширилася. Біль може бути раннім симптомом захворювання. Тому будьте уважні до будь-яких змін у ротовій порожнині в роті, особливо якщо ви курите або п’єте.

Симптоми, коли потрібна допомога стоматолога

Якщо протягом більш ніж двох тижнів у вас спостерігаються будь-які з наведених нижче симптомів, обов’язково зверніться до стоматолога або лікаря:

  • Болючість, роздратування, припухлість чи щільний наліт у роті, на губах чи горлі
  • Білий чи червоний наліт у роті
  • Біль у горлі чи відчуття, що щось застрягло у горлі чи захриплість
  • Труднощі при жуванні, ковтанні або розмові
  • Труднощі при русі щелепи чи мови
  • Оніміння мови або інших ділянок порожнини рота
  • Набрякання щелепи; у людей, що носять зубні протези, може виникнути відчуття, що протези стали незручними або не підходять за розміром
  • Біль у вусі

Найчастіше ці симптоми не означають раку. Інфекція чи інша проблема можуть викликати самі симптоми. Однак важливо пройти тому, що якщо це рак, то його лікування буде більш успішним, якщо він виявлений на ранній стадії.

Інші корисні звички для літніх людей

Щоб ще більше поліпшити догляд за зубами у літніх людей, є й інші звички, які можна прищепити в повсякденному житті:

  • Запобігання сухості в роті шляхом стимуляції слиновиділення за рахунок прийому солодощів без цукру або вживання твердої їжі.
  • Не їжте липку їжу, яка може пошкодити зуби або протез.
  • За можливості уникайте солодкої їжі, особливо перед сном.
  • Обмежте або припиніть вживання тютюну та алкоголю.
  • Постійно зволожуйте губи вазеліном або сонцезахисним кремом із какао.
  • Лікуйте будь-які виразки в роті або виразки, які з’являються
  • Зверніться до стоматолога, щоб якомога швидше позбутися проблем зі здоров’ям порожнини рота.

Видалення зуба – показання та етапи

Видалення зуба може знадобитися з різних причин, включно з сильним травматичним ушкодженням або карієсом.

Що таке видалення зуба?

Видалення зуба – це стоматологічна процедура, під час якої зуб повністю витягується зі своєї зубної лунки. Іноді це називають “вириванням” зуба.

Коли рекомендується видалення зуба

Якщо зуб сильно пошкоджений і не підлягає відновленню, то може знадобитися видалення. Стоматолог може рекомендувати видалення зуба, якщо у вас:

Показання до процедури видалення зуба

Видалення зуба рекомендується в різних ситуаціях, коли зуб неможливо зберегти або він становить загрозу для здоров’я порожнини рота. Рішення про видалення зуба зазвичай приймається після ретельного обстеження стоматологом або хірургом-стоматологом. Ось загальні показання до процедури видалення зуба:

  • Важкий карієс: коли карієс прогресує до такої міри, що структура зуба серйозно порушена, може знадобитися видалення.
  • Прогресуюче захворювання ясен (захворювання пародонту).
  • Ретиновані зуби мудрості. Зубам мудрості, або третім молярам, часто не вистачає місця для правильного прорізування. Ретиновані зуби мудрості можуть спричинити біль, інфекцію, пошкодження сусідніх зубів та інші ускладнення.
  • Переповненість зубів. Ортодонтичне лікування, наприклад встановлення брекетів, може потребувати видалення зуба, щоб створити простір для правильного вирівнювання зубів.
  • Травма або переломи. Зуби, які отримали важку травму або переломи, які неможливо ефективно вилікувати, можливо, доведеться видалити.
  • Інфекція або абсцес. Щоб зупинити поширення інфекції, можливо, доведеться видалити інфекцію зуба, яку неможливо вилікувати за допомогою терапії кореневих каналів.
  • Підготовка до ортодонтичного лікування. Зуби, які перешкоджають правильному ортодонтичному лікуванню, наприклад, зуби з сильним зміщенням, можуть бути видалені для полегшення ортодонтичних процедур.
  • Неправильне розташування зубів. Зуби, які зміщені, повернуті або розташовані таким чином, що це впливає на прикус або функцію порожнини рота, можуть потребувати видалення.
  • Невідновлювані зуби: якщо зуб сильно пошкоджений через карієс, травму або інші чинники і не може бути відновлений за допомогою стоматологічного лікування, видалення може бути найкращим варіантом.
  • Надкомплектні зуби: зайві зуби, які викликають скупченість, впливають на інші зуби або заважають правильному функціонуванню порожнини рота, можуть бути видалені.
  • Перед променевою терапією або трансплантацією органів. Якщо ви проходите променеву терапію голови або шиї або готуєтеся до трансплантації органів, може знадобитися видалення зубів у ділянці лікування, щоб знизити ризик зараження.
  • Молочні зуби, які не випадають. Іноді молочні зуби не випадають природним шляхом, що перешкоджає прорізуванню постійних зубів. Для появи постійних зубів може знадобитися видалення.

Хто проводить видалення зуба?

Видалення зубів проводять стоматологи і деякі фахівці в галузі стоматології, такі як щелепно-лицьові хірурги і пародонтологи. Хоча стоматологи загального профілю виконують велику кількість вилучень, складніші випадки зазвичай направляються до щелепно-лицьових хірургів або пародонтологів.

Що відбувається перед видаленням зуба

  • Стоматолог оцінює стан хворого зуба і ясен, що його оточують.
  • Стоматолог також зробить рентгенівські знімки, щоб перевірити рівень кісткової тканини і визначити ступінь пошкодження.
  • Обов’язково розкажіть стоматологу про будь-які ліки, вітаміни та добавки, які ви приймаєте, оскільки це може вплинути на проведення лікувальних заходів.

Варіанти седації та знеболювання в стоматології

Багато медичних установ пропонують седацію під час видалення зубів та інших стоматологічних процедур. Седація є чудовим варіантом для людей, які відчувають страх перед стоматологічними процедурами, або для тих, хто просто хоче почуватися комфортніше під час прийому. Седативні препарати, що використовуються в стоматології, включають:

Закис азоту. Відомий як “звеселяючий газ”, закис азоту являє собою газ, який вдихають через маску або носовий мундштук. Це хороший варіант для людей, яким потрібна легка седація.

Пероральна седація. Цей вид седації проводять перорально, зазвичай у вигляді таблеток, приблизно за годину до відвідування стоматолога. Зазвичай для цієї мети використовують такі препарати, як діазепам, мідазолам, триазолам і лоразепам. Пероральна седація може застосовуватися як самостійно, так і в поєднанні із закисом азоту або внутрішньовенною седацією. Дозування підбираються відповідно до ваших потреб. Людям, які обрали пероральну седацію, необхідно, щоб друг або член сім’ї відвіз їх на прийом і назад.

Внутрішньовенна седація. Вона рекомендується людям, які відчувають сильне стоматологічне занепокоєння, або тим, хто проходить тривалі процедури. Седативні та знеболювальні препарати, такі як мідазолам і меперидин, доставляються безпосередньо в кров по внутрішньовенній лінії. Внутрішньовенна седація – це найвищий рівень седації, який може бути отриманий в умовах стоматологічного кабінету. Людям, які обрали внутрішньовенну седацію, необхідно домовитися про водія в день проведення процедури.

У деяких випадках лікар-стоматолог може рекомендувати проведення загальної анестезії в умовах стаціонару. Цей варіант зазвичай застосовують у складних випадках, як-от реконструкція обличчя або операція, що коригує щелепу.

Що відбувається під час видалення зуба?

  • Спочатку проводять місцеву анестезію, щоб знеболити уражений зуб і тканини ясен, що його оточують.
  • Використовуючи спеціальні стоматологічні інструменти, лікар акуратно розхитує зуб і обережно витягує його з гнізда.
  • Іноді для доступу до зуба може знадобитися зробити розріз ясен – особливо якщо зуб сильно зруйнований карієсом або відколовся біля лінії ясен.
  • Після видалення зуба його гніздо очищають і дезінфікують.
  • У деяких випадках стоматолог може встановити кістковий трансплантат, який допомагає запобігти втраті кісткової тканини в щелепі.
  • Також можуть бути накладені шви, що сприяють загоєнню.

Що відбувається після видалення зуба?

Після завершення процедури лікар накладе на місце видалення зуба марлеву пов’язку і попросить вас закрити її за допомогою сильного і постійного тиску. Це допоможе сповільнити кровотечу, щоб утворився кров’яний згусток.

Які переваги видалення зуба

Видалення зуба дає низку переваг:

  • Найголовніше – це зменшення кількості шкідливих бактерій, які можуть пошкодити зуби та ясна. Якщо не лікувати каріозний або пошкоджений зуб, він може завдати шкоди Вашій усмішці та спричинити ефект доміно.
  • Видалення хворого зуба дає найкращі шанси на оптимальне здоров’я порожнини рота.
  • Крім того, видалення зуба дає змогу практично відразу ж зняти зубний біль, особливо якщо зуб був сильно зруйнований або інфікований.

Ризики або ускладнення під час видалення зуба

Як і будь-яке хірургічне втручання, видалення зуба пов’язане з невеликим ризиком ускладнень. До них належать:

  • Післяопераційна інфекція.
  • Пошкодження нерва.
  • Перфорація верхньощелепної пазухи.
  • Тривале загоєння лунки зуба.

Побічні ефекти видалення зуба

Звичайні побічні ефекти після видалення зуба включають

  • кровотеча,
  • набряк
  • дискомфорт.

Скільки часу потрібно для відновлення після видалення зуба?

Це залежить від складності вашого випадку.

  • Однак більшість людей почуваються як зазвичай уже через кілька днів.
  • Повернутися до звичайної діяльності протягом 48-72 годин, щелепній кістці зазвичай потрібно кілька тижнів для повного загоєння.
  • Якщо ви плануєте замінити зуб на дентальний імплантат, вам, ймовірно, доведеться почекати кілька місяців, щоб забезпечити повне відновлення.

Подальший догляд за видаленим зубом

Після видалення зуба стоматолог дасть вам докладний список післяопераційних інструкцій. Ось деякі загальні рекомендації для якнайшвидшого одужання:

  • Утримуйте місце видалення зуба в чистоті. Два-три рази на день акуратно обполіскуйте це місце протимікробним засобом для полоскання рота.
  • Уникайте чистити зуби безпосередньо над місцем видалення зуба доти, доки стоматолог не скаже, що це безпечно.
  • Усі інші ділянки чистіть звичайною щіткою і зубною ниткою.
  • Приймайте всі ліки відповідно до інструкцій. Можна також приймати безрецептурні знеболювальні засоби, такі як ацетамінофен (парацетамол) та ібупрофен.
  • Уникайте напруженої діяльності протягом щонайменше двох днів. Підвищена частота серцевих скорочень може призвести до посилення післяопераційної кровотечі та дискомфорту.
  • Протягом перших 48-72 годин відмовтеся від відвідування тренажерного залу.

Що можна їсти після видалення зуба?

  • Перші кілька днів уникайте твердої та хрусткої їжі.
  • Запасіться в холодильнику і коморі м’якими продуктами, такими як рис, макарони, яйця, йогурт і яблучне пюре.
  • Також слід уникати пиття через соломинку, оскільки це може призвести до зміщення кров’яних згустків і утворення сухих кишень.

Коли я зможу повернутися на роботу?

Більшість людей можуть повернутися до роботи або навчання вже через день-два. Якщо ваша робота пов’язана з підняттям важких предметів або фізичною працею, можливо, вам доведеться взяти кілька додаткових днів перерви.

Перейти до вмісту